یک تجربه ؛ نکاتی برای زندگی بهتر

هیچ وقت دست خالی وارد یک جلسه نشویم.

مقدمه ای برای سری “یک تجربه”

مدت ها است که تقریبا هر شب یادداشت هایی شخصی و روزانه دارم و در آن موارد مختلفی را در مورد عملکرد و مشاهدات خودم در آن روز می نویسم. یکی از مواردی که خیلی به آن علاقه دارم بخش “یک تجربه” است. این تجربه عموما یک خطی است و موضوع آن می تواند در مورد اتفاقات زندگی شخصی یا زندگی کاری من باشد و یا حتی حاصل یک جمله نویسنده معروف و یا حتی همکار من باشد. خوبی این سبک نوشتن این است که چون سهم نگاه من به موضوع پررنگ تر است، نیازی  به اثبات و اصرار بر درستی آن نیست و مهم هم نیست که دیگران از من قبول می کنند یا نه.

مهم این است در پایان آن روز وقتی میخواهم چکیده یادگیری آن روز خودم را روی کاغذ بیاورم، این جمله اولین و مهم ترین جمله ای باشد که می نویسم. این عادت(برای منی که در گذشته یادگیری مستمر جزء عادات زندگی ام نبوده) از چند جهت برای من مفید است.

اول اینکه هر روز نسبت به حرف ها و اتفاقات محیط اطرافم حساس می شوم و دنبال آن می گردم که از دریای متلاطم محیط پیرامون خودم، ماهی یادگیری خودم را صید کنم.

دوم اینکه وقتی در پایان ماه همه این موارد را در یک صفحه می بینم، در مورد خروجی یادگیری آن ماه خودم ارزیابی بهتری دارم.

و سومین و آخرین خاصیتی که از نوشتن یک تجربه دیدم مربوط به لذتی است که از خلاصه نویسی و به زبان خودم نویسی !! مشاهدات و مطالعات روزمره ام می برم. انگار روی شنیده ها و دیده های آن روز خودم امضا شخصی من هست و همین که یک جا نوشته می شود حس خوشایند جاودانگی و مانایی یه من دست می دهد.

حالا چه جایی از اینجا برای نوشتن بهتر، که هم به مانایی بیشتر نوشته ام کمک می کند، هم به نظر دوستانم خواهد رسید و هم اگر روزی خواستم دوباره با مجید صادقیان مهر 1396 آشنا بشوم، به من کمک کند تا بهتر او را بشناسم. البته هر روزه نوشتن این مطالب در اینجا از حوصله من و احتمالا شما خارج خواهد بود. ترجیح من این است که هفته ای 1-2 بار اینجا بنویسم. همچنین هر بار از مطالب 1-2 هفته قبل می نویسم که بررسی کنم که آیا هنوز هم این حرف برای من مهم است یا فقط نگاهی زودگذر به این موضوع داشتم.

اصل بحث:

با این مقدمه میخواهم اولین نوشته را به موضوع آماده شدن برای جلسات داخلی  و خارجی اختصاص بدهم. بر اساس تجربه دریافتم که وقتی موضوع جلسه را کامل می دانیم، پیش نیاز های طرح بحث در آن جلسه را پرس و جو می کنیم و موارد لازم برای ارائه در آن جلسه را جمع آوری می کنیم، حضور موثر تری در آن جلسه خواهیم داشت.

از طرفی همیشه در جلسات کاری افرادی هستند که آمادگی ذهنی و داده ای کمی برای اظهارنظر دارند و یا بر اساس مستندات و داده های متقن اظهار نظر نمی کنند. ما با این کار هم به این افراد می فهمانیم که باید برای خود و دیگران احترام قائل شده و دست خالی وارد جلسه کاری نشود، هم امکان موفقیت خود را در به ثمر رسیدن دیدگاه مان بالا خواهیم برد.

(Visited 436 times, 1 visits today)

3 دیدگاه برای “یک تجربه ؛ نکاتی برای زندگی بهتر”

 1. سلام
  احسنت
  تجربه خوبيست
  اگر ممكن است كتابهايي مفيد، كم حجم، كاربدي و ارزان هم معرفي كنيد…………..
  مفيد، كم حجم، كاربردي و ارزان

  با تشكر فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *