توجه به جزئیات راهی برای حرفه ای شدن

یک تجربه این بار مربوط به توجه به جزئیات در رفتار و یا محصولات و خدمات عرضه شده است که به دفعات در بین افراد، کالا ها و خدمات حرفه ای دیده ام.

تفاوت افراد حرفه ای و آماتور در میزان توجه به جزئیات است.

انگار تمایز حرفه ای ها از نقطه ای شروع می شود که عموما از آنها انتظار نمی رود، اما آنها (فارغ از توجه مخاطب به جزئیات) کار خود را با دقت بالایی انجام می دهند. این حرفه ای ها اگر کارمند باشند پس از مدتی سقف سازمان خود را رد کرده و به مجموعه های دیگر با درآمد و جایگاه بالاتر می روند و یا سازمان را با خود بزرگ می کنند. اگر هم محصول یا خدمتی عرضه می کنند به سرعت سهم بازار خود را افزایش داده و یا به رده قیمتی بالاتری کوچ می کنند.

اگر بخواهم بر روی جنبه فردی تمرکز کرده و با تجربه یک کارمند حرف بزنم، باید بگویم وقتی به جزئیات توجه می کنم احتمال اشتباه و کاهش اعتبار حرفه ای من کمتر می شود. حتی گاهی که بیشتر به جزئیات دقت می کنم، دوباره کاری کمتری دارم و زحمت خودم نیز کم می شود.

اما زمانی می توانیم در خروجی عملکرد خود در کلیات و جزئیات به دقت عمل کنیم که توجه به جزئیات به صورت یک مدل ذهنی در ما نهادینه شده باشد و به قول معروف ذهن ما برای دیدن و پرداختن به جزئیات alert باشد.

خب حالا اگر از امروز بخواهم به جزئیات توجه کنم، به چه مهارت هایی نیاز دارم؟ من فضای وب را برای این موضوع جستجو کردم و به چند پیشنهاد در اینجا  و اینجا و اینجا رسیدم که و خلاصه مهارتهای مورد نیاز مطرح شده در آنها برای تقویت توجه به جزئیات را با تجربه های روزمره خودم اینجا نوشتم:

** سازماندهی کارها: این موضوع به عنوان یکی از مهم ترین مهارت های لازم معرفی شده است. یکی از کارهایی که من برای بهبود این موضوع انجام می دهم چک لیست ها و آلارم ها است تا موارد ضروری ولی جزئی را فراموش نکنم. همچنین یادداشت کردن نکات مفید برای یک جلسه کاری و مرور آنها در دقایق قبل از شروع آن جلسه نیز مفید می باشد.

** مدیریت زمان: یکی از جزئیات زندگی که از آن غافل هستیم خرده زمان های تلف شده در طول روز است. برای کاهش این زمان ها می توانیم از تکنیک هایی مانند زمان‌بندی فعالیت ها، کاهش زمان های خاکستری و  پومودورو استفاده کنیم.

** تفکر تحلیلی: این شیوه تفکر به ما کمک می کند تا ابعاد مختلف یک موضوع را ببنیم و همین موضوع باعث می شود از جزئیات به ظاهر کم اهمیت غافل نشویم.

** مهارت مشاهده: این موضوع یکی از مهم ترین بخش های لازم برای تقویت مهارت توجه به جزئیات است. فکر می کنم همین که الان به محیط اطراف مون دقت کنیم و ببینیم تابه‌حال چه چیزهایی رو ندیدیم(از نوع بافت لباس ما تا تشخیص سازهای یک قطعه موسیقی) کمک زیادی به تقویت این مهارت بکند.

** مهارت گوش دادن فعال: این موضوع تنها به شنیدن محدود نبوده و نیازمند توجه و فهم صحبت طرف، واکنش نشان دادن به حرف های او و در عین حل قطع نکردن صحبت او نیز می باشد که این مورد آخر بسیار سخت ولی ضروری است.

** حذف عوامل حواس پرتی: با حذف عوامل حواس پرتی تمرکز ما در کارها افزایش یافته و احتمالا جزئیات کوچک را نیز از قلم نخواهیم انداخت. من برای کاهش حواس پرتی به گوش کردن به موسیقی بی کلام و استفاده از صدای پس زمینه و قطع کردن نوتیفیکیشن موبایل ام می پردازم.

** زمان استراحت روزانه: ذهن ما اگر در تمام روز به فعالیت مشغول باشد بهره وری کمتری دارد و به قول عامه مردم به حالت stand by می رود. بدن انسان در این حالت تمایل دارد کمترین انرژی را صرف کند و از آنجا که توجه به جزئیات نیازمند انرژی بیشتری است، عملا ذهن ما بسیاری از جزئیات را حذف می کند. برای حل این موضوع گاهی قدم زدن، نوشیدن یک فنجان قهوه و یا خواندن یک وبلاگ دوست داشتنی هم می تواند به ما کمک کند تا ذهن خود را بازیابی کنیم.

** بازی های ذهنی: یکی از بازی هایی که کمک خوبی به تقویت این موضوع می کند بازی-نرم افزار ورزش ذهن elevate  می باشد. من مدت 4 ماه است که از این نرم افزار استفاده می کنم و به ادعای ابزارهای سنجش آن در جزئی نگری پیشرفت داشته ام.

(Visited 4,022 times, 1 visits today)

3 دیدگاه برای “توجه به جزئیات راهی برای حرفه ای شدن”

 1. چه بازی خوبی، ان شالله امتحانش میکنم.
  در اما یک بعد دیگر:
  درمدل هایی هم گاها باید صرفا کل ماجرا را در قالب یک تصویر بزرگ دید و گیر کردن در جزء نگری منحرف کننده، باعث خطا و کند کننده خواهد بود. شدت و حدت و کیفیت این جزء نگری مورد به مورد و شرایط به شرایط متفاوت است

  1. نکته درستی رو اشاره کردی. توجه به جزئیات تا جایی که به تعهدات ما مربوط هست لازمه . بعضی جاها که مربوط به امور شخصی و خانوادگی است باید کمتر بهش توجه کرد تا حساسیت زا نباشه

 2. سلام واقعا ممنونم ازتون اقای صادقیان ….
  اطلاعاتتون واقعا مفید وکاربردی بود من برای درسم به اینجا مراجعه کردم و اطلاعات خوبیم گرفتم…
  درپناه حق باشید…
  مچکرم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *