رمضان فرصت تمرین عادت های خوب

بسیار گفته اند و شنیده ایم که اگر کاری درست است ، عمل به آن کار را نباید به مناسبت های خاصی محدود کرد (از دیدار اقوام در نوروز گرفته تا غذای نذری به نیازمندان در عزاداری ها) و درستکاری می بایست عادت همه روز ما باشد. من هم با این دیدگاه موافقم که رفتارهای مثبت هیجانی (که انصافا هم بین ما کم نیست) فقط دلخوشی موقتی را در ما ایجاد می‌کنند و تغییر پایداری در زندگی ما و تعامل با دیگران ایجاد نمی کنند. اما این مناسبت ها می تواند بهانه خوبی باشد تا زمان بیشتری را صرف بررسی و یافتن نقاط تاریک وجود خودمان کنیم و با تلاش برای توسعه فردی این نقاط را کمرنگ و کمرنگ تر کنیم. یکی از مناسبت های که زندگی روزمره همه ما را با شدت بیشتری تحت تاثیر قرار می دهد رمضان است(چه روزه دار باشیم و چه نباشیم) درا ین ماه زندگی فردی ما و البته محیط عمومی جامعه دستخوش نوعی خود کنترلی (و بعضاً دگرکنترلی!) می شود که به نظرم ما می توانیم از فضا برای تغییر عادات ناپسند خود استفاده کنیم. عاداتی که هر چه به حوزه های اجتماعی نزدیک تر باشند هم در رفتار ما تغییر ایجاد می‌کند و هم اثر مثبتی بر محیط پیرامون ما خواهد گذاشت.  من برای این ماه دو عادت ناپسند خودم را برای کنترل انتخاب کرده ام و میخواهم تا جایی که ممکن است در این یک ماه ذهنم را نسبت به این رفتارها حساس کنم

۱- آزار نرساندن به دیگران

ماه رمضان را ماه بخشش و مهربانی می نامند و رسانه‌ها تشویق به دور ریختن کینه ها و بخشش کدورت ها می کنند. من میخواهم در این یک ماه یک قدم عقب تر را هدف قرار بدهم و تلاش کنم به عنوان روشی کم هزینه تر کدورت و کینه را بوجود نیاورم که دیگری بخواهد آن را ببخشد و به اصطلاح علاج واقعه قبل از وقوع کنم. (مانند دیدگاه پیشگیری از جرم در برابر دیدگاه مقابله با جرایم که دوستان حقوقدان مطرح می‌کنند)

۲- صرفه جویی

برای افرادی که در استفاده از منابع عادت به اسراف دارند صرفه جویی امری ضروری است اما برای ما که حتی در منابع کمیاب و تجدید ناپذیر خود (مانند زمان، آب، انرزی و…) اسراف می کنیم اوجب واجبات است.(اگر شک دارید سری به اینجا بزنید)

در فرهنگ نفتی ما که مصرف کننده بودن نوعی تفاخر بوده و صرفه جویی مصداق خساست است. برای همین من در این یک ماه میخواهم تا جایی که ممکن است منابع کمتری را هدر دهم و بهینه ترین استفاده را از آنها داشته باشم.

(Visited 130 times, 1 visits today)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *