قوانین زندگی من (با نگاهی به کتاب هنر خوب زندگی کردن)

  • وقتی در برابر پبشنهاد وسوسه کننده ای مقاومت نمی کنیم.
  • در مقابل تهدید به راحتی کوتاه می آییم و برخلاف باورمان عمل می کنیم.
  • با رودربایستی و برای خوشایند دیگران زندگی می کنیم.
  • مراقب هستیم عملکرد مورد انتظار جامعه را رعایت کرده باشیم تا به اصطلاح آبرو ما پیش دیگران نرود.
  • در هر لحظه به دنبال برآوردی از اوضاع هستیم تا نحوه رفتار و صحبت های خود را متناسب با آن موقعیت تنظیم کنیم.
  • بسته به محیط مجیز گوی و منتقد سیستم ها  و افراد هستیم.
  • حتی هنگامی که با مهرطلبی می خواهیم دل همه را به دست بیاوریم و کسی از ما آزرده خاطر نباشد.

در همه این موارد از فقدان اصول فردی رنج می بریم.

همین نداشتن مرزهای مشخص در زندگی منشا برخی مشکلات ما بوده و هست و به نوعی قدرت نه گفتن نسبت به تهدید و تطمیع محیط را از ما می گیرد. شاید در ابتدا در حد یک فهرست آرزو باشد. شاید نتوانم به طور کامل به آن عمل کنم اما امروز دیگر باور دارم که باید تا حد توانم پای قوانین زندگی ام بایستم. اگر این ایستادن هزینه ای هم به من تحمیل کرد (از ناراحت شدن احتمالی دیگران گرفته تا از دست دادن منافع مالی)، آن را به جان بخرم اما هرگز از اصول و قوانین خود کوتاه نیایم.

این اجزا شاید به تنهایی مبین شخصیت من نباشد. اما تک تک اینها در کنار هم هویت مستقل من را شکل داده و جلوی تصمیم گیری های واکنشی من را در زندگی می گیرد.

با دید کوتاه مدت بعضی اوقات که بنا بر موقعیت رنگ عوض نکرده و باری به هر جهت نیستیم ضرر کنیم. اما به تجربه اندک من اگر بتوانیم پای اصول خود بایستیم دیگران نیز کم کم درک می کنند که اصول ما غیرقابل مذاکره است. آنها مجبور خواهند بود به اصول ما احترام بگذارند.(چند باری شنیدم که درباره همکاری ثابت قدم می گفتند “فلانی رو ولش کنید حساب کتاب سرش نمی شه”)

مدتی قبل کتاب خوب “هنر خوب زندگی کردن” رولف دوبلی را میخواندم.

این کتاب در 52 فصل کوتاه به 52 تکنیک کاربردی برای زندگی بهتر در دنیای امروز اشاره می کند که اتفاقا فصول کوتاه آن هم مستقل از هم بوده و می توان آن را در ما بین برنامه روزانه و کم کم خواند.

رولف دوبلی در فصول 3، 26، 27و 28  با مثال های متعدد به 2 موضوع انعطاف ناپذیری و دایره شأن اشاره می کند. در موضوع انعطاف ناپذیری او به مسئله خستگی تصمیم گیری اشاره میکند و می گوید اگر روی یک مسئله یک بار میثاق ببندید دیگر لازم نیست ماهیچه های ذهن خود را برای هر تصمیم درگیر سبک سنگین کردن مزایا و معایب آن تصمیم کنید. شما تصمیم خود را هنگامی که فشار زمانی نیست گرفته اید و اکنون انرژی خود را هدر نمی دهید.

همچنین دایره شان انسان را اصولی می داند که نیاز به توجیه ندارند. این اصول به هیچ عنوان قابل مذاکره نیستند. چیزهایی مهم برای ما که با 1 میلیارد دلار نیز قابل معامله نیستند. او می گوید اگر باورهای عمیق درونی مان را به وضوح بیان نکنیم مانند عروسک خیمه شب بازی خواهیم بود که دیگران برای نیل به اهداف خود از ما سؤاستفاده خواهد کرد.

این چند خط مقدمه ای بود تا بعدا بیشتر از قوانین زندگی بنویسم.

(Visited 468 times, 1 visits today)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *